Kategorie:Sestavy

Z Dokumentace Disoft
Přejít na: navigace, hledání

Sestavy

Sestavy (reporty) umožňuji tisk nebo export dat z IS Edis-one na základě různých kritérií.

Okno Nabízené tiskové sestavy

Naprostá většina sestav se tiskne z formuláře Nabízené tiskové sestavy, který je dostupný buď z jednotlivých evidencí po stisku tlačítka Tisk (ikona tiskárny) nebo přímo z modulů z nabídky Sestavy (např. Sklad>Sestavy).

Formulář zobrazuje nabídku použitelných sestav. V evidencích se zobrazují jen sestavy použitelné v dané evidenci.

V IS Edis-one existují tyto typy sestav:

  • uzel (ikona složky) - nejedná se o přímo sestavu, ale pouze o složku sloužící pro zpřehlednění seznamu sestav
  • standardní sestava (ikona dokumentu) - základní sestava, která okamžitě zobrazí náhled nebo vytiskne sestavu bez dalšího nastavení např. ke zvolenému záznamu v evidenci
  • kopie (ikona červenou barvou) - jedná se o sestavu vytvořenou jako kopie původní sestavy
  • zřetězená sestava (ikona dvou dokumentů se zeleným znaménkem plus) - jedná se buď o spojení více sestav za sebou (lze tak jedním kliknutím vytisknout víc různých sestav k jednomu záznamu) nebo odkaz na sestavu zobrazovanou v jiném formuláři
  • průvodce (ikona dokumentu s modrou šipkou) - u této sestavy předchází tisku možnost nastavit filtr nebo jiné nastavení sestavy (např. třídění)
  • výpis do Excelu (ikona dokumentu Excel) - vyexportuje aktuálně zobrazené sloupce v mřížce do programu Excel
  • ikona tiskárny před jakoukoliv sestavou znamená, že u tato sestava bude tisknuta na jiné než výchozí tiskárně (viz bublinková nápověda k této sestavě)

Další speciální typy sestav:

  • sestavy se schématem (obvykle stejná ikona jako u sestav s průvodcem) - tato sestava nemá přesně definovaný vzhled - uživatel si tak může vybrat jaké sloupce chce zobrazit a dokonce umožňuje definovat základní matetimatické operace se sloupci, složitější operace pomocí skriptů nebo změnu nastavení pomocí kontingenční tabulky.
  • sestavy BarTender - slouží pro tisk čárových kódů na tiskárnách Zebra


Kontextová nabídka

Opravit předlohu - umožňuje upravit vzhled grafické podoby tiskové sestavy přímo v prostředí FastReport (uživatel musí mít právo Editace sestav)

Výchozí tiskárna sestavy - speciálně předvolená tiskárna, která bude použita pouze pro tuto sestavu bez ohledu na výchozí tiskárnu systému. Tato nabídka otevře formulář Výchozí tiskárna sestavy, který umožňuje nastavit jinou tiskárnu. Sestava s nastavenou odlišnou tiskárnou se projeví přidanou ikonou tiskárny před ikonou sestavy a také bublinkovou nápovědou, která zobrazuje název nastavené tiskárny. Toto má význam obzvlášť, pokud má uživatel potlačeno zobrazování náhledu sestavy před tiskem (Tlačítko Možnosti>Záložka Tisk).

Poznámka: IS Edis-one přebíra standardně jako výchozí tiskárnu, výchozí tiskárnu Windows. Toto se děje v okamžiku spuštění IS Edis-one.